27 Mayıs 2008 Salı

TİCARİ ARAÇ ŞÖFÖRLERİNDE PİSKOLOJİK EHLİYET ARANACAKMIŞ

Geçenlerde aşağıdaki yazı geçti elime bir şekilde, yazının tamamını veremeyeceğim ama kısaca şöyle ;

TÜM TİCARİ ARAÇ SAHİPLERİNİN DİKKATİNE
PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NEDİR?


Psikoteknik değerlendirme, sürücülerin sahip oldukları güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek ve becerilerinin Düzeyini, psikometrik kriterlere uygun standart ve bilgisayar destekli test sistemlerinin kulanılmasıyla ölçülmesidir.Sistemde zihinsel ve psiko-motor Becerilerin yanısıra,''kişilik testleri'' ile sürücüler araç kullanmaya ilişkin sürücü davranışları,becerileri ve kişilik özellikleri açısından da değerlendirilmektedir.

Test sonuçları,testi alan kişinin özelliklerini taşıyan(yaş,cinsiyet,eğitim gibi) norm gurupları ile karşılaştırılarak, sürücülük yetkinliklerinin düzeyi hakkında bir sonuca varılır.

KARAYOLU TAŞIMACILIK FALİYETİ KAPSAMINDAKİ SÜRÜCÜLER TİCARİ ARAÇ SAHİPLERİ (kamyon,kamyonet,otobüs ve minübüs kullanan ticari araç sürücüleri ) PSİKOTEKNİK BELGESİ OLMADAN ARAÇ KULLANAMAYACAKLAR. YAPILACAK UYGULAMALARDA PSİKOTEKNİK BELGESİ BULUNDURMAMASI DURUMUNDA ( FİRMA ARACI'İSE FİRMAYA VE SÜRÜCÜ ARKADAŞLARA) CEZAİ İŞLEM UYGULANACAKTIR.

Yani ticari araç kullanabilmek için bir çeşit psikolojik ehliyet şartı aranacakmış bundan böyle.. Eh sevindirici tabi de, acaba diyorum biraz kapsamı genişletip trafiğe çıkan (yayalar dahil) herkese bu teknik uygulansa , hele ki milletin sigara içemeyip piskopata bağladığı bu dönemde..

Ayrıca bu testin bütün vatandaşlara uygulanmasını testi geçemeyenlerin oy kullanmak başta olmak üzere bütün ehliyetlerinin ellerinden alınmalarını öneriyorum var mı destekleyen?

Fasulye

Hiç yorum yok: