9 Haziran 2008 Pazartesi

ÖLMEMEK İÇİN GREVE GİDİYORLAR!Tuzla Tershaneler Bölgesi'nde yaşanan olaylar artık can güvenliği kalmayan ağır sanayii bölgesinde çalışanların hayatta kalma mücadelesine dönüştü.

Son olarak Selahattin Arslan Tersanesi'ne bağlı Bektaş Boru Taşeron Şirketi'nde borucu olarak çalışan İhsan Turhan adlı boru montajcısının, üzerine kapak düşmesi sonucu yaşamını yitirmesi ile iyice gerilen sinirler, kaybedilenler listesinin 82'ye ulaşmasına neden olurken, bölgede görev yapanların da 16 Haziran 2008 tarihinde hayatta kalabilmek için greve gitme kararı almalarına neden oldu.

Çalışma koşullarının ağırlığı yetmiyormuş gibi, haftasonu tatili veya düzenli iş saatlerine bile sahip olmayan işçiler ağır sanayii bölgelerinde alınması gereken herhangi bir güvenlik önlemlerinin çoğu dikkate alınmadığı için canlarını tehlikeye atarak ekmek parası peşinde koşuyorlar.

Zaten yaşam şartlarının yeterince zor olduğu ve giderek de zorlaştırıldığı ülkemizde neredeyse alıştığımız vurdumduymazlıklardan biri yıllardır bu bölgemizde de yaşanıyor. 2007 yılında gerçekleşen kazaların ardından işçiler isteklerini aşağıdaki gibi sıralamışlarsada bu güne kadar herhangi bir tedbir alınmadığı ve işveren duyarlılığına rastlanamadığından kazalar bugün 82 canı almış ve 82 ailenin hayatında tuzla bir mezar olarak yerini almıştır.

Tersane işçilerinin talepleri

İş sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınsın,
Ücretler ve sigorta primleri ana firma tarafından ödensin,
Taşeronlaştırma kaldırılsın, herkese kadro hakkı tanınsın,
Yevmiyeci işçiliğe son verilsin,
Servis hakkı verilsin,
7 saatlik işgünü, 35 saatlik çalışma haftası olsun

Hergün bürolarında, evlerinde, okullarında can güvenliği içinde çalışan bizler Tuzla'daki işçi kardeşlerimize buradan destek veriyoruz. Yaşama hakları kısıtlanan bu insanların sesini lütfen duyun. Ne başka ölümler olsun, ne başka ocaklar sönsün.. İnsanca yaşamak ve insanca haklara sahip olmak hepimizin hakkı..

Bu ülkeyi ve bu ülkenin vatandaşlarını korumak hepimizin görevi.. Kendi kendimizi yok etmemize sebep olanlara göz yummayalım..

TUZLADA YAŞAMA HAKKI İSTEYEN İŞÇİ KARDEŞLERİMİZ 16 HAZİRANDA HEPİMİZ SİZLERLEYİZ..

5 yorum:

orpen dedi ki...

Konuyla samimi olarak ilgilendiğin için örnek olmanı diliyor ve seni tebrik ediyorum.Bu kadar üyesi olan bir topluluğun(Blograzzi) boş işlerle alakalı boş laflar üretirken böyle konularda kayıtsız kalmaları hepimizi üzüyor.Umarım herkes blogunda bu konuya dikkat çeker ve trajediye tepkiye katkı sağlar.

Adsız dedi ki...

Kendi blogumda bu konuya değindim ve affınıza sığınarak linkinizi ekledim.

www.evrenscizgiler.blogspot.com dedi ki...

Üstteki yorumu yazan benim...Atlamışım.

fasulye dedi ki...

bu yazı anonim düşünülmüştü zaten.. isteyen herkes kullanabilir...

akıllı iğne dedi ki...

sevgili arkadaşım
konuya vakıf olmanız sevindirici bu konuya birçok blog arkadaşlarımız yorum da bulundu hepsini ve sizi bu konu da taktir ediyorum yoruma sıra gelince olanlara kesinlikle tepkiliyim ve karşıyım toplumda duyarlı insanların varlığı
arttıkca bu tür sorunların ortadan kalkacağı kanısıdayım
duyarlılğın için kutluyorum