20 Haziran 2008 Cuma

"DÜNYANIN GÖZÜ" ÜZERİNİZDE.. Çeşm-i Cihan : Amasra


Fotoğraf Kaynağı: http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/detay.aspx?categoryID=9&galleryID=1386&picID=17187&dp=1

ÇEŞM-İ CİHAN "dünyanın gözü"Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra Anadolu’nun iç kesimlerinde kendisine problem çıkaran birtakım ufak tefek devletin üzerine yürümeye karar verir. Karaman’ın yarattığı baş ağrısını gidermeden önce Anadolu’dan gelecek diğer tehditleri ortadan kaldırması gerekmektedir çünkü. Karamanla meşgulken ayağına dolanacak sıkıntı istememektedir. Bu nedenle 1460 yılında Bartın, Kastamonu, Sinop ve devamında Trabzon’u içeren bir sefere girişir. Bu seferdeki asıl amaç Bizans’ın mirasçısı olduğunu iddia eden ve bir süre Bizans’ın da yönetimini üstlenmiş Komnenos ailesince idare edilen Trabzon Pontus Rum Devleti’nin ortadan kaldırmaktır.Bartın ve çevresi Osmanlı hakimiyeti altındadır ama Amasra bir Ceneviz Kolonisi olarak bağımsız bir yönetimdir. Amasra Karadeniz ticareti için çok kritik bir noktadır ve doğal limanı sayesinde pek çok denizci için uğrak yeridir. Dillere destan güzelliğini Fatih öteden beri bilir. 1460 yılı sonbaharında ordusuyla birlikte Bartın’a karargahını kurar büyük sultan. Osmanlı Donanması da denizden Amasra açıklarına varmıştır. Savaşmanın akıl karı olmadığını düşünen Ceneviz Senyörü kan dökülmeden şehrin anahtarını Bartın’da bulunan padişaha yollar. Fatih vezirleri ile birlikte yaklaşık on beş kilometrelik yolu atıyla kısa sürede alıp şimdi Bakacak adıyla anılan yere gelir. Amasra’nın enfes manzarasına işte tam da bu noktada şahit olur Fatih. Amasra’nın doğal güzelliğinden çok etkilenen Fatih’in hocasına dönüp “Lala, lala, Çeşm-i Cihan* bu mu ola ?” dediği rivayet edilir.

Kaynak : blog.milliyet.com

Küre Dağları Milli Parkına 40 km mesafede kurulma ihtimali olan termik santral, yıllardır haydi haftasonu bir yerlere gidelim diye düşüdüğümüzde ilk aklımıza gelen adres olan Amasra'nın doğal ve tarihi güzelliğini tehlike altına sokuyor.Nesli tükenmekte olan pek çok bitki çeşidini de barındıran Amasra, enerji ihtiyacımıza kurban edilecek.. Peki doğadan alacağımız enerji ihtiyacımızı karşılayacak yer bulamayınca ne yapacağız.. Ülkemizdeki tüm kaynakları, başedilemeyen ihtiyaçlarımız için yok edersek, tüm ihtiyaçlarımız karşılandığında nerede yaşayacağız...

"Kıyametten korkuyor musunuz? Maya takvimleri 2012'de tufan olacak diyor... Kıyamet'in kutsal kitaplarda yaşamların sonu olarak tasvir edildiğini biliyor musunuz?... Diğer yaşamların sonunu getirdiğinizde, sizinkinin de sone ereceğinin farkında mısınız? O halde dünyanın gözünü kapatmasına, göz yummayın!"

Fasulye

Hiç yorum yok: