31 Mart 2009 Salı

İLAHİ ÇOK ŞAKACISIN TÜRKİYE!

Keşke şu seçimler 31 Mart'da yapılsaydı. Düşünsenize 1 Nisan günü, 30 Mart sabahı yaşadığımız hüsranı yaşar, akşam haberlerinde de şu anonsu dinlerdik belki "Şaka yaptık Türkiye" aslında son 50 yıldır şaka yapıyoruz. O kadar şakacıyız yani..

Hazır tarihlerden bahsetmişken, Arif Takvimi modum geldi benimde.. Hani tarih kitabı gibi olur bazen arka sayfaları, her gün öğrenirsiniz tarihte bugünü..

Şimdi iki bini dokuz geçtik ya, bindokuzyüzleri dokuz geçtiğimizde bu günlerde olanlar geldi aklıma benimde birden.. Kısaca hatırlayalım bakalım o günleri tanıdık gelecek mi?

Tanzimat döneminin sonlarına doğru, bazı Osmanlı aydınları (Namık Kemal, Şinasi, Ziya Paşa, Hüseyin Avni Paşa) Genç Osmanlılar adıyla bir cemiyet kurdular. Bunlar; Osmanlı ülkesinde yaşayan herkesin, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin eşit tutulması halinde azınlıkların ayrılmaktan ve devlet kurmaktan vazgeçeceklerini savunuyorlardı. Bu düşüncelerinin uygulanabilmesi için de; Meşrutiyet'in ilan edilmesi, temel hak ve özgürlüklerin bir anayasa ile korunması gerektiğine inanıyorlardı. Bu nedenle II. Abdülahamit'e baskı yapıp 1876 yılında Meşrutiyet'in ilanını sağladılar.

31 Mart Olayı'nın Çıkmasında Etkili Olan Olaylar nelerdi?

1. İttihat ve Terakki Partisi'nin iktidarı yeterince ele geçirememesi
2. Ahrar Partisi'nin meşrutiyet karşıtı çalışmaları
3. Volkan Gazetesi ve İttihad-ı Muhammedi derneğinin meşrutiyet karşıtı çalışmaları
4. Halkın meşrutiyete ve gayrimüslimlerle olan eşitliğe sıcak bakmamaları
5. Ordudan atılan Meşrutiyet karşıtı subayların kışkırtması
6. Bulgaristan'ın 5 Ekim 1908'de bağımsızlığını ilan etmesi
7. 6 Ekim 1908'de Avusturya'nın, Bosna-Hersek'i işgali


31 Mart Olayı Nasıl Oldu?

Volkan Gazetesi başyazarı Hasan Fehmi 6 Nisan 1909'da öldürüldü.,

Cenazesi meşrutiyet karşıtı gösteriye dönüştü.
Gösteri giderek isyana dönüştü.
İsyan Selanik'te duyulunca, Hareket Ordusu adındaki birlik İstanbul'a hareket etti.
Hareket Ordusu'nun kurmay başkanı Mustafa Kemal'di.
İsyan 24 Nisan 1909'da bastırıldı.


31 Mart Olayı'nın Sonuçları

1. II. Abdülhamit tahttan indirildi ve yerine V. Mehmet Reşat geçti.,

2. Padişah'ın yetkileri kısıtlandı, meclisin yetkileri artırıldı.,
3. Mustafa Kemal ilk kez bir siyasi olaya karışmış oldu.

Meşrutiyet diyo canım, Cumhuriyet değil, yok bi alakası, öyle tarihten çağrıştırınca bende bir benzerlik yakalarız diye düşündüm ama tutmadı galiba. Baksanıza halk meşrutiyete ve gayrimüslümlere sıcak bakmıyormuş o dönemde.. Oysa şimdi öyle mi, "Cumhuriyete ve Atatürkçülere" sıcak bakmıyor şimdi halkımız alakası yok. Ahrar partisi diyo hem günümüzde var mı böyle bir parti, yok ki..

Neyse hatırlamış olduk en azından, bir yıl dönümü neticede.. Biz dönelim 1 Nisan konusuna yine.. Ha bu Türk adeti değil bize ne diyenler olursa diye söyleyeyim, 1979'da balıkçıların Türkiye'de 1 Nisan gününü "Balık Bayramı" ilan ettiğini biliyor muydunuz? O yıl Kumkapı`da 2 saat içinde Balık Bayramı nedeniyle halka 1,5 ton balık dağıtılmış. Şimdi kıyı şeridinde fosforun etkisiyle oylarını atan vatandaşlar onların torunları...

Bu yıl "Sazan Bayramı" olarak kutlanmasını öneriyorum bende.. Belki bi faydası olur..

İlahi çok şakacısın Türkiye!
Happy 1 Nisan herkese !

fasulye

Not : 31 Mart Olayı, rumi takvimle 31 Mart 1325'te (13 Nisan 1909) çıktığı için bu adla anılmıştır, bir yanlış anlaşılma olmasın..

Hiç yorum yok: