2 Eylül 2008 Salı

FAİDELİ BİLGİLER : Sineği öldürmek için yavaşça ve sürünerek yaklaşmak gerekiyor...

Bir süredir gündemdem uzaktaydım. Bir ay sonra yeniden işe başlayınca alışmak biraz zor oluyor haliyle... Bu gün gazetelerin sitelerinde biraz oyalanma fırsatım olduğunda, gördüğüm konular hakkında kafamda yorumlar oluştururken rastladığım aşağıdaki haber, gündemime oturduğundan sizlerle de paylaşmak istedim.

"Sineği ezmenin niye çok zor olduğu anlaşıldı

Sineklerin beyni tehditi çok hızlı seziyor.

Bir sineği ezmenin neden çok zor olduğuyla ilgili gizem çözüldü. ABD’li bilim adamları, sineklerin vurulmaktan kaçıp kurtulma yeteneklerini, hızlı çalışan beyinlerine ve bir sonraki hareketi planlama yetilerine borçlu olduklarını söylediler.


California Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, sineklikle ezilmeye çalışılan meyve sinekleriyle yaşanan bir dizi deneyim filme çekildi.

Bilim adamları, söz konusu filmleri izledikten sonra, sineklerin sıçramadan çok önce tehdidin yerini hesapladıklarını ve bir kaçış planı geliştirdiklerini anladılar.

Sineğin tehdit karşısında büyük ya da küçük duruş değişikliğini yapıp yapmaması gerektiğini her nasılsa bildiği, bunun, tehlikenin nereden geldiğini söyleyen gözlerinden aldığı görsel bilgiyle, bir sonraki uygun duruşa geçmek için nasıl hareket etmesini söyleyen, bacaklarından aldığı mekanik-duyumsal bilgiyi bütünlediği anlamına geldiği belirtildi.

Bilim adamları, sineklerin, temizleniyor, besleniyor ya da sadece yürüyor olsalar bile bu hızlı kaçışı başardıklarını, bunun da sineklerin beyinlerinin hızı ve karmaşıklığını ortaya koyduğunu söylediler. Sineklerin tehditi algılaması ve bundan sonraki hareketlerinin yaklaşık 200 milisaniyede vuku bulduğu kaydedildi.

Bir sineği sineklikle ezmenin en iyi yolunun, yavaşça sürünerek, bulunduğu yere doğru yönlenmek olduğu da belirtildi. "

Yani öyle elde sineklik sağa sola savurmak, eskirim teknikleri denemek falan işe yaramıyor, sinek deyip de geçmeyeceksiniz, ne yapacaksınız, "komando talimi". Önce kamuflajları giyeceksiniz, sonra yere yatıp sessizce düşmanınıza doğru ilerleyeceksiniz, yeterince yaklaşınca da hoop güüüm.

Hadi bakalım rambolar benden söylemesi, göreyim sizi...

Aslında bu tip haberler görünce karikatür çizemediğime çok üzülüyorum. Ne güzel espiriler çıkar bu haberden... Neyse herkes kendi bildiği işi yapsın.

Böylece "sinek gibi ezmek" deyimi de tarihe karışmış oluyor. Çünkü niye sinekleri ezmek öyle kolay değil. Olm sinekler bile kendini ezdirmiyor da benim ülkemin kadınları niye böyle ben bilmem. Sinek kadar olamadınız ya, ne diyeyim ben size..

Bunun yanısıra Tarkan'ı çok sevmiyor olmama rağmen "Dilli Düdük" şarkısına çektiği kliple bir kısım medyaya verdiği mesajı çok zekice buldum, söylemeden geçmeyeyim.

Sevgiler
Fasulye

Hiç yorum yok: